Logo
+420 778 486 578 info@plexiplast.cz
Otevírací doba: PO–PÁ 08.00–16.30

Často kladené dotazy

Plexisklo (PMMA - polymethylmetakrylát)

Nebo také akrylátové (organické) sklo je průhledný syntetický polymer (bezbarvá látka) s vlastnostmi termoplastu. Svými optickými vlastnostmi se podobá sklu. Vyrábí se z polymethylmetakrylátu (od tohoto slova "akrylát") a je dostupné v mnoha modifikacích ( XT, GS ), tvarů a barev (čirá plaxiskla, barevná plexiskla). Plexisklo má oboustrannou UV ochranu a tudíž je vhodné k použití do exteriéru i interiéru.

Plexisklové desky mají vysokou rázovou houževnatost, v porovnání se sklem až 10 x vyšší rázovou houževnatost. Zároveň je o 50 % lehčí než sklo. Tyto vlastnosti předurčují plexisklo k použití v mnoha známých odvětvích jako je reklama (reklamní cedule, výstrče, totemy, vybavení prodejen, prodejní stojany), stavebnictví (zábrany, stěny) aj..

Ukázka plexisklových výrobků

Polykarbonát

Polykarbonát (PC), tvoří skupinu termoplastických polymerů obsahujících v své struktuře uhličitanové skupiny. Polykarbonáty vinikají vysokou (až extrémně vysokou) rázovou houževnatostí. Lze jej použít při teplotách -40°C až +130°C. Polykarbonát má taktéž jako plexisklo oboustrannou UV ochranu a vyrábí se v různých barvách (čirý polykarbonát, bronzový polykarbonát). Dále se vyrábí desky plné (jako plexisklo či komůrkové (zastřešení pergol, teras, střech).

Jaký je rozdíl mezi plexisklem a polykarbonátem?

Polykarbonát je měkký materiál, který vyniká velkou houževnatostí a odolností vůči nárazům. Materiál je v porovnání se sklem a průhlednými plasty prakticky nezničitelný. Využívá se tedy jako bezpečnostní materiál, typicky na výrobu krytů strojních zařízení, kde hrozí nebezpečí odletu předmětu z obráběných dílů, dále jako výplně oken či zastávek, kde hrozí větší míra vandalismu. Měkkost materiálu se však odráží v možnosti poměrně snadného poškození povrchu materiálu, které je vě většině případů velmi obtížně odstranitelné.

Oproti tomu plexisklo při nárazu praská a tříští se, avšak déle si zachovává vynikající povrchové vlastnosti. V porovnání s polykarbonátem je odolnější vůči poškrábaní a vyznačuje se obecně vyšší odolností vůči UV záření. Používá se proto především při výrobě reklamních a propagačních předmětů.

Jak se lepí plexisko?

Lepit plexisklo je možné několika způsoby. Například jednosložkovým lepidlem (jednoduché lepení jehož výsledkem je mírný výskyt bublin v lepeném spoji), dále dvousložkovým lepidlem (složitější postup lepení jehož výsledkem je dokonalý spoj). Na lepení plexiskel se používají lepidla ACRIFIX.

Ukázka lepení plexisklových desek.

Rozdíl mezi litým (GS) a extrudovaným (XT) plexisklem

Na pohled jsou tyto materiály od sebe nerozeznatelné, mají však jiné vlastnosti související s teplotou plasticity, dále mají odlišné chování při technologickém zpracování (například foukání, gravírování laserem, lisování). Obecně řečeno je lité plexisklo více jakostní než plexisklo extrudované.

Lité plexisklo

Lité plexisklo je dražší než plexisklo extrudované, rozdíl v ceně je zhruba 20%. Lité plexisklo má větší toleranci šíře materiálu, je vhodné k použití do exteriéru, protože snese vyšší teploty než plexisklo extrudované.

Lité plexisklo se používá při aplikacích, kde je zapotřebí použít složitější technologie při výrobě, jako je například foukání čoček, polokoulí či různých kopulí.

Extrudované plexisklo

Extrudované plexisklo je levnější než plexisklo lité, tento fakt je způsoben podílem lidské práce při výrobě suroviny. Tato nižší cena je však vyvážena nižší kvalitou povrchu a vyšší náchylností ke vzniku tepelně ovlivněné oblasti.

Během extrudačního procesu dochází k přetváření polymerů do délky, k jejich zužování, vysoce vyleštěným průvlakem. Toto způsobuje tzv. zrnitý efekt, který při termotvářecích operacích materiálu vytváří různé stupně smrštění, závisejících na poloze os při extrudačním procesu.

Zajištujete laserování plexiskla, či frézování plexiskla?

Laserování plexiskla a dalších nekovových materiálu je běžný způsob obrábění materiálu který hojně používáme. Díky laseru o vysokém výkonu omezujmeme ruční formátování materiálu a přenecháváme tento úkon laseru, který je efektivnější a přesnější.

CNC frézování plexiskla, frézování polykarbonátu provádíme na našem moderním CNC routeru o rozměru pracovní plochy 3100 x 2100 mm. Vysoký výkon stroje umožňuje dosahovat velmi rychlých časů obrábení a tudíž jsme schopni nabádnout nízké ceny za obrábění desek.

Jste schopni frézovat otvory či drážky v hraně materiálu?

CNC frézování hran materiálu provádíme na našem moderním CNC routeru který je vybaven vertikálním stolem. Na tento stůl se upne obráběný materiál kolmo k vřetenu které následně provede přesné vrtání či drážkování v hraně materiálu. Více o této technologii a fotografie z výroby naleznete rozkliknutím odkazu v úvodu odstavce.

Zajišťujete leštění plexiskla?

Leštění plexiskla provádíme několika způsoby. Naše dlouholeté zkušenosti nám umožňují vždy zvolit správný způob leštění materiálu tak aby byl proces leštění šetrný ke struktuře materiálu a výsledek byl pro odběratele uspokojivý.

Leštění hran provádíme strojně, při leštění používáme diamantové nástroje.

Leštění ploch či drážek provádíme plamenem, ručně (speciálními kotouči) za pomoci brusných past, či chemickou cestou.

Slepíte mi kryt dioráma?

Výrobou a lepení plexisklových krytů a krytů dioráma se zabýváme od počátku naší existence. Nabízíme spoustu variant výroby (lepené, ohýbané), různé druhy lepu (jednoduchý jednosložkovým lepidlem, či složitější dvousložkové lepení). Jsme schopni vyrobit malé i velké kryty.

Lepené kryty dioráma - lepené z 5-ti částí plexisklových desek.

Ohýbané kryty dioráma - čelní a zadní strana ohýbaná, bočnice nalepeny.

Jde leštit poškrábané štíty motocyklů?

Odpověď není jednoznačná. Některé ano, některé nikoliv. Většina štítů leštit nelze, jsou vyrobeny z jiného materiálu (materiál na vstřikolis) než „klasické“ plexisklo, některé štíty jsou také vyrobeny z polykarbonátu obsahující styrén, který zhoršuje možnost plexisklo leštit. Velký vliv na leštění má také ošetřování štítu. Jestliže byl na štít používán nevhodný čistící prostředek s obsahem alkoholu, je leštění téměř nemožné (materiál působením alkoholu křehne, při leštění tedy plast často praská).

Zajišťujete ohýbání plexiskla, ohýbání polykarbonátu?

Ohýbání plexiskla či polykarbonátu provádíme buď lokálním náhřevem desky materiálu, či plošným náhřevem v temperovací peci (ohýbání do oblouku). Naše ohýbací stroje umí ohnout až 4 ohyby nejdnou, zajišťují prohřátí materiálu ze spodní i vrchní strany. Plexiskla jsme schopni lokálním náhřevem ohnout do síly až 20 mm.

Provádíte pískování plexiskla?

Mechanické otryskání materiálů provádíme v pískovací komoře za pomocí vysokého tlaku a jemného materiálu (substrátu, písku). Šablony na pískování si vyrábíme sami na našem CNC laseru. Výsledkem kooperace jednotlivých oddělení jsou pískovaná loga, motivy, či nápisy. Dále provádíme pískování hran materiálu, například písmen, či strojní matnění rovných hran.

V jakém formátu mám poslat poptávku na zakázkovou výrobu?

Veškeré poptávky na zakázkovou výrobu prosím zasílejte s obrázkem požadavku, či výkresovou dokumentací, abychom zamezili komunikačnímu nedorozumění. Dovedeme zpracovat formáty:

  • .dwg a .dxf - Auto Cad
  • .ai - Adobe Ilustrator
  • .jpg - obrázek

Do jakého rádiusu se dá ohnout plexisklo či polykarbonát bez nutnosti tepelného ohýbání?

Plexisklo

Rádius ohybu, který materiálu neškodí je počítán dle následujícího vztahu:

R [mm]= l[mm] * 330, kde l = síla materiálu;

Příklad použití:

Plexisklo o síle 5 mm: R = 5 * 330 = 1650 mm (čili průměr kružnice 3300 mm). Plexisklo o síle 5 mm lze ohnout bez poškození materiálu do rádiusu R=1650 mm či do kružnice o průměru 3300 mm.

Polykarbonát

Rádius ohybu, který materiálu neškodí je počítán dle následujícího vztahu:

R [mm]= l[mm] * 150, kde l = síla materiálu;

Příklad použití:

Polykarbonát o síle 5 mm: R = 5 * 150 = 750 mm (čili průměr kružnice 1500 mm).Polykarbonát o síle 5 mm lze ohnout bez poškození materiálu do rádiusu R=750 mm či do kružnice o průměru 1500 mm

Proč je plexisklo dražší než sklo?

Plexisklo se "poměrně snadno" technologicky zpracovává a upravuje. Lze ho relativně snadno frézovat, lepit, ohýbat či lisovat. Nákupní cena skla je sice nižší, jeho zpracování je však především díky křehkosti a amorfnímu charakteru tohoto materiálu výrazně technologicky náročnější a tudíž dražší. Těchto faktů jsou si samozřejmě vědomi i výrobci plexiskla a dalších akrylátů, kteří tak mohou nastavit relativně vyšší nákupní cenu plexiskla, aniž by výrazně ohrozili poptávku po tomto materiálu.