Časté dotazy o plexiskle a polykarbonátu

Jde leštit poškrábané štíty motocyklů?

Odpověď není jednoznačná. Některé ano, některé nikoliv. Většina štítů leštit nelze, jsou vyrobeny z jiného materiálu (materiál na vstřikolis) než „klasické“ plexisklo, některé štíty jsou také vyrobeny z polykarbonátu obsahující styrén, který zhoršuje možnost plexisklo leštit. Velký vliv na leštění má také ošetřování štítu. Jestliže byl na štít používán nevhodný čistící prostředek s obsahem alkoholu, je leštění téměř nemožné (materiál působením alkoholu křehne, při leštění tedy plast často praská).


V jakém formátu mám poslat poptávku na zakázkovou výrobu?

Veškeré poptávky na zakázkovou výrobu prosím zasílejte s obrázkem požadavku, či výkresovou dokumentací, abychom zamezili komunikačnímu nedorozumění. Dovedeme zpracovat formáty:

  • .dwg a .dxf - Auto Cad
  • .ai - Adobe Ilustrator
  • .jpg - obrázek

Do jakého rádiusu se dá ohnout plexisklo či polykarbonát bez nutnosti tepelného ohýbání?

Plexisklo

Rádius ohybu, který materiálu neškodí je počítán dle následujícího vztahu:

R [mm]= l[mm] * 330, kde l = síla materiálu;

Příklad použití:

Plexisklo o síle 5 mm: R = 5 * 330 = 1650 mm (čili průměr kružnice 3300 mm). Plexisklo o síle 5 mm lze ohnout bez poškození materiálu do rádiusu R=1650 mm či do kružnice o průměru 3300 mm.

Polykarbonát

Rádius ohybu, který materiálu neškodí je počítán dle následujícího vztahu:

R [mm]= l[mm] * 150, kde l = síla materiálu;

Příklad použití:

Polykarbonát o síle 5 mm: R = 5 * 150 = 750 mm (čili průměr kružnice 1500 mm).Polykarbonát o síle 5 mm lze ohnout bez poškození materiálu do rádiusu R=750 mm či do kružnice o průměru 1500 mm


Proč je plexisklo dražší než sklo?

Plexisklo se "poměrně snadno" technologicky zpracovává a upravuje. Lze ho relativně snadno frézovat, lepit, ohýbat či lisovat. Nákupní cena skla je sice nižší, jeho zpracování je však především díky křehkosti a amorfnímu charakteru tohoto materiálu výrazně technologicky náročnější a tudíž dražší. Těchto faktů jsou si samozřejmě vědomi i výrobci plexiskla a dalších akrylátů, kteří tak mohou nastavit relativně vyšší nákupní cenu plexiskla, aniž by výrazně ohrozili poptávku po tomto materiálu.


Jaký je rozdíl mezi plexisklem a polykarbonátem?

Polykarbonát je měkký materiál, který vyniká velkou houževnatostí a odolností vůči nárazům. Materiál je v porovnání se sklem a průhlednými plasty prakticky nezničitelný. Využívá se tedy jako bezpečnostní materiál, typicky na výrobu krytů strojních zařízení, kde hrozí nebezpečí odletu předmětu z obráběných dílů, dále jako výplně oken či zastávek, kde hrozí větší míra vandalismu. Měkkost materiálu se však odráží v možnosti poměrně snadného poškození povrchu materiálu, které je vě většině případů velmi obtížně odstranitelné.

Oproti tomu plexisklo při nárazu praská a tříští se, avšak déle si zachovává vynikající povrchové vlastnosti. V porovnání s polykarbonátem je odolnější vůči poškrábaní a vyznačuje se obecně vyšší odolností vůči UV záření. Používá se proto především při výrobě reklamních a propagačních předmětů.


Rozdíl mezi litým (GS) a extrudovaným (XT) plexisklem

Na pohled jsou tyto materiály od sebe nerozeznatelné, mají však jiné vlastnosti související s teplotou plasticity, dále mají odlišné chování při technologickém zpracování (například foukání, gravírování laserem, lisování). Obecně řečeno je lité plexisklo více jakostní než plexisklo extrudované.

Lité plexisklo

Lité plexisklo je dražší než plexisklo extrudované, rozdíl v ceně je zhruba 20%. Lité plexisklo má větší toleranci šíře materiálu, je vhodné k použití do exteriéru, protože snese vyšší teploty než plexisklo extrudované.

Lité plexisklo se používá při aplikacích, kde je zapotřebí použít složitější technologie při výrobě, jako je například foukání čoček, polokoulí či různých kopulí.

Extrudované plexisklo

Extrudované plexisklo je levnější než plexisklo lité, tento fakt je způsoben podílem lidské práce při výrobě suroviny. Tato nižší cena je však vyvážena nižší kvalitou povrchu a vyšší náchylností ke vzniku tepelně ovlivněné oblasti.

Během extrudačního procesu dochází k přetváření polymerů do délky, k jejich zužování, vysoce vyleštěným průvlakem. Toto způsobuje tzv. zrnitý efekt, který při termotvářecích operacích materiálu vytváří různé stupně smrštění, závisejících na poloze os při extrudačním procesu.