Ohýbání plexiskla a polykarbonátu

Termoplasty (například plexisklo či polykarbonát) se ohýbají lokálním či celoplošným náhřevem ohýbaného materiálu a jeho následným vložením do formy či přípravku který zajistí ohnutí na požadovaný úhel ohybu.

Tváření a tvarování plexiskla, ohýbání plexiskla

Plexisklo a polykarbonát jsou termoplasty. Této vlastnosti se využívá při tvarování a ohýbání plexiskla či ohýbání polykarbonátu. Zabýváme se tvarováním a ohýbáním termoplastů na moderních ohýbacích strojích. Podle velikosti náhřívané plochy materiálu dělíme ohýbání na specifické typy: ohýbání lokálním náhřevem a ohýbání celoplošným náhřevem

Ohýbání lokálním náhřevem materiálu

Jsme schopni ohýbat materiál do šířky 2000 mm a síly materiálu až 20 mm. Ohýbání se provede lokálním ohřevem materiálu (určitého pásma) a ohnutím v přípravku na požadovaný úhel či tvar.

Lokálním náhřevem běžně ohýbáme následující materiály:

  • ohýbání plexiskla XT a GS
  • ohýbání polykarbonátu PC
  • ohýbání PET-G a A-PET
  • Ohýbání forexu a foamaluxu (lehčené PVC)
  • Ohýbání polypropylenových desek,
  • a mnoho dalších termoplastických materiálů

Ukázka našeho zařízení na lokální náhřev plastových desek materiálu

Ohýbání plexiskla, ohýbání polykarbonátu, ukázky výrobků:

Plošné ohýbání desek, ohýbání plastů do oblouků

Plošné ohýbání plexiskla a polykarbonátu (obecně termoplastů) je značně složitější, nikoliv nereálné. Při tomto druhu ohýbání se vloží deska materiálu do speciální temperovací pece. Tvarování materiálu v peci je zajištěno předem vyrobenou pozitivní či negativní formou do které si materiál pomalu lehá a kopíruje tuto formu. Tím je docíleno rádiusu oblouku dle vyrobené formy (kopírování oblouku formy materiálem). Materiál se nenahřívá lokálně, ale celoplošně.

Všechny formy na výrobu složitých ohýbaných dílů si vyrábíme sami. Naše letité zkušenosti nám umožňují provést vhodný výběr výroby formy ( pozitivní či negativní forma) tak, abychom docílili správnosti požadovaného tvaru (oblouku) v nejlepší možné výrobní toleraci.

Plošné ohýbání plexiskla a polykarbonátu, ohýbání v temperovací peci: