Plexisklové vitríny, plexiboxy

Plastic showcases

Plastové vitríny jsou v mnoha případech vhodnou náhradou vitrín skleněných, nebo kombinujících dřevo a sklo. Plexisklové vitríny jsou funkční a estetické. Plexisklo je odolnější vůči nárazu, v případě rozbití nevznikají nebezpečné střepy jako při rozbití skla, je proto vhodné i do prostor, v níchž se pohybují děti. Zároveň je plexisklo i výrazně lehčí, proto zejména v případě upevnění je riziko pádu, případně požadavky na ukotvení výrazně nižší.

Plastic showcase production

Při výrobě vitrín nejčastěji využíváme kombinaci lepení jednosložkovým lepidlem na akrylát + ohýbání akrylátu. V případě výroby menších rozměrů jsme schopni zajistit plexisklové čiré panty, schránkový zámek, magnety, či plexisklové západky a zarážky. V případě větších rozměrů používáme kovové doplňky.

We are able to design proper size, thickness and material type for your highlighted product. We provide consulting regarding choice of adequate technology for plastic showcases.

Our showcases are mainly used as:

  • model showcases
  • Collectors showcases
  • exhibition showcases
  • counter tops
  • protective shields
  • viríny na dioráma
  • plexibox, plexi boxy
  • vitrína na mobilní telefony, vitríny na tablety či vitríny na rušičky signálů

Standard showcases

Based on our customers' requirements we developed a number of standard plastic showcases. More info can be found in our eshop plastic showcases.

Vitríny na modely, plexibox

All collectors and modelers are proud of their successes. We developed a special edition of wall mounted collection showcases, plastic cabinets, shields and holders mainly dedicated for affordable collection presentation.

Colored sidewalls can be applied optionally (in order to match with interior of your premises) and illumination or lighting can be added, e. g. LED stripes.

Vitrína na dioráma

Výrobou vitrín (či krytů) na dioráma se zabýváme již od počátku naší existence. Nabízíme široký výběr rozměrů vitrín, barev materiálů a případně i barev podstavců k vvitrínám na exponáty, či diorámata.

Dle požadavků našich zákazníků jsme standardizovali několik rozměrů plexisklových diorámat a umístili je na náš eshop.

Ukázky různých druhů vitrín:

Price of plastic showcase depends on product size, material thickness and applied technology. Your actual price can be obtained as a reply to your price inquiry.

Plastic shields

Many customers ask for showcases, covers and boxes for small car models, weapons, knives or other decorative items. You can find more details regarding such production here: acrylic shields.

Gluing and bending

Bent showcases generally look more esthetic than glued ones. Good is combination of bent front part with glued sidewalls.